środa, 12 sierpnia 2015

wampiry emocjonalne

wampiry emocjonalne.Temat ostatnimi czasy na topie, poruszany w czasopismach i wszelakich portalach.
W ciągu pół roku na porady w związku z "wampirami" natrafiłam parędziesiąt razy. 

Jak rozpoznać wampira emocjonalnego? Pierwszą oznaką może być to, że w jego towarzystwie odczuwasz smutek, zmęczenie, spadek energii, apatię. 
Pokrótce przedstawię rodzaje wampirów:

Wampir Narcyz - skupiony na sobie, na swoich osiągnięciach. Obgaduje innych, szuka wad u ludzi, głośno je wygłasza - oczywiście ma to na celu porównywanie ich do siebie ON = IDEAŁ , LUDZIE = DNO
Zamęczy Cię opowieściami a gdy Ty będziesz chciał coś powiedzieć, bądź nie zgodzisz się z którąś z "wybitnych teorii" to i tak na próżno - wampir narcyz albo w ogóle nie weźmie tego pod uwagę albo odwróci to przeciwko tobie przeinaczając słowa i standardowo obrazi się a tym samym Ty staniesz się tematem jego rozmów z inną osobą.

Wampir Ofiara - podobny do poprzednika. Również opowiada tylko o sobie, jak ON się czuje, jaki ON jest nieszczęśliwy, jak wszyscy się na NIEGO uwzięli. Nigdy nie zapyta o Twoje samopoczucie, no chyba że tylko dlatego żeby zaraz mógł opowiedzieć o sobie.

Wampir krytyk/kontroler - Osoba, która nie zajmuje się swoim życiem - z którego najczęściej nota bene nie jest zadowolona.
Krytyk będzie szukał i obserwował co robisz nie tak, albo jeżeli nic nie robisz również zostanie Ci to wypomniane w agresywny nerwowy sposób.
Jego celem życiom jest sprawić byś stracił pewność siebie i chęć do jakiegokolwiek działania. Naturalnie krytyk ma opinię na KAŻDY temat - NIEOMYLNĄ. Nawet jeżeli zupełnie nie ma o czymś pojęcia i się myli to nie przeszkadza mu wygłaszać wszem i wobec swojego zdania (które w ciągu jednego dnia może zmienić się o 180 stopni)
Kontroler natomiast posuwa się o krok dalej ponieważ "radzi" co zrobiłby na Twoim miejscu. Chce aby świat dostosował się do jego wizji. 
Na nic jednak Twoje starania aby sprostać oczekiwaniom ponieważ one w każdy dzień są inne i czegokolwiek byś nie zrobił i tak będzie źle.

Wampir emocjonalny sadysta - Ponoć najgorszy z wymienionych. Jest ciężki do rozpoznania ponieważ często w subtelny sposób zaniża poczucie Twojej wartości. Wie w jaki czuły punkt uderzyć aby Cię zranić i nie robi tego w oczywisty sposób. Jest to osoba bliska Tobie, zna Cię bardzo dobrze i widuje Cię często dlatego jesteś narażony na jego wyniszczające działanie. Takimi osobami okazują się rodzice albo życiowy partner. Rozmawiając z Tobą sprawiają wrażanie, że interesują się Twoim losem (chcą doradzić abyś podejmował słuszne decyzje). Ale po jakimś czasie zaczynasz się zastanawiać : "skoro chce mojego dobra to dlaczego zaniża moją samoocenę krytykując każde działanie?". 
Jest mistrzem w odwracaniu kota ogonem, jest nieprzyjemny i manipuluje rozmową w tej sposób, żebyś to Ty czuł się winny i przepraszał. Czuje się wtedy wyższy i może nadal pławić się w swojej doskonałości i nieomylności. Bywają też dni kiedy to przestaje się odzywać, manifestuje wówczas całym sobą, że czuje się pokrzywdzony (uwaga! każdy z domowników musi zauważyć jego zły nastrój). Oczekuje, że każdy będzie zabiegał o jego uwagę i skakał wokół niego.


Jak sobie z nimi poradzić?
Jak wypaść z błędnego koła smutnych dni, ciężkich nocy ?

Sprawa jest prosta, jeżeli wampirem jest znajomy można ograniczyć z nim kontakty do minimum, nie zwierzać się. Sprawa się zamyka, żyjemy spokojnie - ciesząc się życiem.
Jeżeli jest to ktoś bliski to trzeba zweryfikować czy ktoś ma problem i należy mu w nim pomóc czy jest po prostu złośliwy i siły życiowe czerpie z wysysania energii i dobrego samopoczucia z innych.

Gorzej sytuacja ma się wówczas gdy musimy mieszkać z nim pod jednym dachem.
Powroty do domu zamiast cieszyć - stają się potworną męczarnią i najchętniej zostawałoby się w pracy do późna byleby tylko nie być narażonym na "wysysanie" w domu.

Oto lista, która moim zdaniem pomoże w jakimś stopniu sobie z tym poradzić:

1. Nie obieraj emocjonalnie słów wampira , najlepiej w ogóle nie wsłuchuj się w to co mówi. Wpuszczaj jednym uchem - wypuszczaj drugim.

2. Nie angażuj się w rozmowy z nim

3. Znajdź grono przyjaciół, bądź przyjaciela który Cię kocha i będzie wspierał

4. Otaczaj się ludźmi pozytywnie nastawionymi do Ciebie i czerp radość z przebywania z nimi

5. Przede wszystkim żyj swoim życiem, rób to co uważasz za słuszne nie zważając na opinię wampira

6. Jak najszybciej odizoluj się od niego , o ile jesteś na siłach, a jeżeli nie jesteś to rób wszystko by tak się stało.

To da Ci wolność i radość,
a to jest w życiu najważniejsze . 

DAWAĆ SZCZĘŚCIE I BYĆ SZCZĘŚLIWYM
A JEŻELI PRZYTRAFIĄ SIĘ GORSZE DNI , TRAGEDIE TO MIEĆ WOKÓŁ SIEBIE KOGOŚ KTO CIĘ WESPRZE A NIE BĘDZIE PODKŁADAŁ KŁODY POD NOGI.10 komentarzy:

 1. Interesowałam się tym wiele lat temu, nawet zawarłam ten temat w pewnej pracy do szkoły :D Teraz nie nazwałabym takich osób wampirami, a zwykłymi ludźmi z kompleksami :p

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Uważam podobnie, bo według mnie właśnie te kompleksy przeradzają się w wampiryzm :)

   Usuń
 2. Powiem szczerze, że pierwszy raz słyszę o wampirach emocjonalnych! Bardzo ciekawy post, dzięki niemu dowiedziałam się takiej ciekawostki. :)
  Teraz zagłębiając się w zachowanie moich znajomych i to, jak się przy nich czuję - nazwałabym ich wampirami, haha!
  Pozdrawiam serdecznie :)
  Mój Blog - klik!

  OdpowiedzUsuń
 3. Ja też pierwszy raz słysze o wampirach emocjonalnych .
  Mega blog ;>
  Zapraszam do obserwacji ; flarri.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 4. Kiedy spotykam takiego toksycznego człowieka w mojej głowie zapala się czerwona lampka, która każe mi od razu uciekać.
  Truth of Thunder | Heaven in Black

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeżeli tylko jest taka możliwość to jak najbardziej dobra opcja :)

   Usuń
 5. Kiedyś już czytałam właśnie o wampirach emocjonalnych. Ciekawy temat! :)

  OdpowiedzUsuń
 6. staram się unikać takich osób jak ognia;)

  OdpowiedzUsuń
 7. Hej, nominowałam cię na moim blogu do LBA
  Wszystko pisze tutaj http://verlooks.blogspot.com/2015/08/hejka-jakis-czas-mnie-tu-nie-byo-nie.html?showComment=1439905066709#c1901117994493651356

  OdpowiedzUsuń
 8. Unikam takich osób jak tylko mogę! :)
  Obserwuję i Pozdrawiam ♥
  http://princessdooomiii.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń